Автомобільний партнер
Федерації тенісу України

Виборча Конференція ФТУ. Звіт виконавчого директора Євгена Зукіна

18.12.2017

Хочу підкреслити, що попередні чотири роки виявилися, напевно, найскладнішими в новій історії незалежної України.
Загальнодержавні проблеми не могли обійти стороною спортивне життя і теніс, зокрема.
Ми, як і всі в нашій країні, зіткнулися з низкою труднощів і проблем.
Продовжуємо стикатися...
Але, не дивлячись на ситуацію, нам вдалося зробити набагато більше, ніж представлялося можливим в 2013 році і досягти чудових результатів.
Дуже багато було зроблено вперше.
Сьогодні вже не вкладається в голові, що в досить непогані з економічних мірками 2010-2013 роки ФТУ розташовувалася в селі під Києвом, бюджет ФТУ був удвічі нижче, а механізм розподілу цього бюджету викликав справедливе здивування.
Сергій Миколайович Лагур після обрання поставив основне та головне завдання — на кожну витрачену гривню — отримати максимум результату. Максимальна ефективність витрачання коштів!
На цьому принципі ми й будували нашу роботу.
Що ж, заради об'єктивності по пунктам хочу розповісти про виконання передвиборної програми з якої Сергій Миколайович Лагур йшов на вибори Президента ФТУ в 2013 році.

1. Публічність і відкритість.

Нам вдалося трансформувати Федерацію тенісу з «закритого приватного підприємства» в реальну громадську організацію, яка відображає позицію і намагається відстоювати інтереси спортсменів, тренерів, керівників тенісних баз та інших фахівців. Ми впровадили абсолютно прозорі і зрозумілі більшості механізми прийняття і реалізації рішень керівних органів Федерації.
Офіс Федерації повернувся в самий центр столиці України.
Була розроблена і впроваджена програма індивідуального членства в Федерації тенісу України. Вперше в нашій історії були чітко сформульовані критерії, за якими визначається статус «Члена Федерації» — того, хто має право обирати і бути обраним на керівні пости в ФТУ. Автоматично в члени ФТУ були прийняті всі Заслужені тренери України та Заслужені працівники фізичної культури і спорту в області тенісу. Наше рішення можна вважати по-справжньому революційним на шляху максимальної демократизації громадської організації.
Для забезпечення максимальної відкритості роботи ФТУ була проведена модернізація офіційного сайту Федерації, на якому регулярно публікуються всі основоположні документи: Статут, Регламент, вказані контакти співробітників, перераховані всі члени Президії.
Ще більшого ефекту відкритості ми домоглися системною підтримкою сторінки ФТУ в соціальній мережі Фейсбук, де максимально оперативно повідомляється вся актуальна інформація, а також передбачена опція прямого спілкування з можливістю задавати співробітникам ФТУ будь-які питання, що стосуються діяльності ФТУ. На сьогодні число передплатників ФТУ в Фейсбук перевищила три тисячі осіб і постійно збільшується.

2. Взаємодія з органами влади.
ФТУ налагодила успішну координацію з профільним міністерством і Національним олімпійським комітетом.
Не секрет, що в настільки важкі часи державний бюджет був не в змозі приділяти достатню увагу спорту, однак і в цьому напрямку був суттєвий прогрес.
Теніс був переведений в пріоритетні види спорту за класифікацією міністерства, в зв'язку з чим бюджетне фінансування виду спорту на 2017 рік було збільшено вдвічі.
За ініціативи та за активної участі Президента ФТУ в державному бюджеті на 2018 рік закладено 50 млн грн на реконструкцію тенісних кортів на Льодовому стадіоні, які згодом стануть Національним тенісним центром.

3. Кращі спортсмени в збірних України.
Кращі гравці виступали під прапором України на матчах Кубка Девіса, Кубка Федерацій і на Олімпійських Іграх. У змаганнях юніорів ніколи в своїй історії українці не демонстрували настільки видатні результати, вийшовши в 2017 році на друге загальнокомандне місце в Європі.

4. Опікування талантами.
Федерація впродовж всіх чотирьох років матеріально підтримувала гравців збірних країни в різних віках. У цій програмі взяли участь: Марта Костюк, Дар'я Снігур, Дар'я Лопатецкая, Марат Девятьяров, Владислав Манафов, Олександр Лебедин, Ілля Белобородько, Микита Маштаков, Юрій Кривий та інші.
Всім членам збірних команд України, Федерація надає можливість безкоштовної оренди кортів, як в літній, так і в зимовий період.
Призерам і переможцям турніру Мастерс були виплачені гранти на поїздки на міжнародні турніри.

5. Робота з обласними федераціями.
Прийнявши новий Статут нашої організації, ми ввели просту і дієву систему управління Федерацією тенісу України.
Ми впровадили принцип рівноцінного розподілу змагань вищих категорій за географічним принципом з урахуванням інфраструктурних можливостей кожної з областей.
Відстоюємо існуючі тенісні корти і надаємо консультаційну та організаційну допомогу з будівництвом нових. Такі проекти вже запущені в Житомирській, Івано-Франківській, Тернопільській та інших областях.
Завдяки системі індивідуального членства в деяких областях абсолютно демократичним шляхом змінилися керівники підрозділів ФТУ і успішно розвивають теніс в довіреному регіоні.

6. Науковий підхід до тренувального процесу.
За рахунок ФТУ члени збірних команд по усім віковим категоріям мають можливість проходити медико-біологічні обстеження на базі НДІ НУФВСУ під керівництвом провідних спортивних фахівців.
За ці роки не злічити навчально-тренувальних зборів, які були проведені ФТУ спільно з Мінмолодьспорт. У них взяли участь більше сотні тенісистів.
Створено і розміщений на сайті реєстру сертифікованих тренерів ФТУ.

7. Сприяння професійному тенісу.
З 2014 року на постійній основі в Україні проводяться від 8 до 12 міжнародних професійних турнірів за рік. Талановита молодь отримує всі можливості для реалізації себе на Батьківщині.

8. Популяризація тенісу.
Величезна робота проведена в питанні популяризації тенісу. Призначено прес-аташе Федерації. Налагоджено співпрацю з провідними ЗМІ. Підготовлена до здачі в друк Енциклопедія українського тенісу.
Регулярно проводяться майстер-класи для юних тенісистів в різних регіонах країни, відкриті уроки тенісу.
Проводиться щорічна національна тенісна церемонія вшанування кращих тенісистів, тренерів, суддів, організаторів і спонсорів. Засновано Зал Слави Українського тенісу.
Офіційним виданням ФТУ став національний тенісний журнал Теніс Клаб.
На телеканалі UA: Перший вийшов у світ 31 випуск спеціалізованого тенісного огляду — «Український корт».

Кубок Девіса
Протягом періоду з 2014 по 2017 роки національна збірна України провела 9 матчів. У п'яти були здобуті перемоги: над Румунією — 3: 1, Швецією — 4: 1, Литвою — 4: 1, Австрією — 3: 2 і над Ізраїлем — 5: 0. Чотири матчі ми програли: Бельгії — 2: 3, Польщі — 1: 3, Японії — 0: 5 і Португалії — 1: 4. Двічі команда виходила в плей-офф Світової групи. У 2014-му ми повинні були вдома прийматимуть Бельгію, проте суперники, скориставшись нестабільною політичною ситуацією в нашій країні, подали протест на місце проведення, в результаті нам довелося грати в Таллінні, хоча матч формально вважався домашнім. Ми поступилися бельгійцям — 2: 3, хоча боротьба була дуже щільною. У складі української збірної не було лідера країни Олександра Долгополова, який отримав напередодні травму. Не зміг виступити Олександр і в другому плей-офф проти Японії в 2016-м.
У збірній України за звітний період дебютували: Марат Девятьяров, Данила Калиниченко, Микита Маштаков, Ілля Белобородько. Крім того, виступали лідери: Долгополов, Сергій Стаховський, Ілля Марченко, Денис Молчанов і Артем Смирнов.
Україна зберегла прописку в Першій групі Євро-Африканської зони, в якій за звітний період здобула 5 перемог, зазнала лише дві поразки.
Капітанами команд за цей час були Михайло Філіма і Андрій Медведєв.
Шість матчів (Румунія і Бельгія в 2014-му, Польща і Литва в 2015-му, Японія — в 2016-м і Ізраїль в 2017-м) були показані в прямій трансляції на національному телебаченні.

Кубок Федерації
Україна почала звітний період в Першій групі Євро-Африканської зони. У 2014-му і 2015-му роках нам не вдалося вийти в плей-офф Другої Світової Групи, але в 2016-му команда зробила це. Протягом трьох років перебування в Першій групі українська збірна виграла 9 матчів (Ізраїль — 3: 0, Словенія — 3: 0, Австрія — 2: 1 в 2014-му; Туреччина — 2: 1, Ліхтенштейн — 3: 0, Болгарія — 2: 0 в 2015-му; Португалія — 3: 0, Швеція — 3: 0, Ізраїль — 3: 0 в 2016-м); зазнала двох поразок (Румунія — 0: 2 в 2014-му і Великобританія — 0: 3 в 2015-му).
З 2016-му Україна виграла матч плей-офф Другої Світової групи у Аргентини — 4: 0, в 2017-м перемогла в матчі Другої Світової групи Австралію — 3: 1, але, на жаль, поступилася в плей-офф Першої Світової Німеччини — 2: 3.
У складі збірної України за звітний період часу виступали: Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Катерина Бондаренко, Катерина Козлова, Ольга Савчук, Надя Кіченок, Людмила Кіченок, Анастасія Васильєва.
Капітанами команди були: Наталія Медведєва і Михайло Філіма.
Три матчі (Аргентина в 2016-м, Австралія і Німеччина в 2017-м) були показані в прямій трансляції на національному телебаченні.

Олімпійські ігри в Ріо і Юнацькі Олімпійські ігри
Вперше в історії національного тенісу відразу 10 українських гравців отримали олімпійські ліцензії і заробили право виступити на Іграх в Ріо-де-Жанейро в 2016 році.
На жаль, через травми Олександр Долгополов, Сергій Стаховський та Катерина Бондаренко виступити в Ріо не змогли.

Вперше в сітці тенісного турніру Олімпійських ігор було відразу 7 представників України!

Вперше в національній історії українська тенісистка (Еліна Світоліна) увійшла в «вісімку» кращих в одиночній сітці на Іграх Олімпіад!
Теніс продемонстрував найвищий результат з усіх ігрових видів спорту !!!

Матчі за участю Світоліной транслювалися телеканалом UA: ПЕРШИЙ.
У 2014 році Ангеліна Калініна завоювала золоту медаль в парному розряді на Юнацьких Олімпійських іграх в Нанкіні.

Кубки Європи, Чемпіонат Європи, Чемпіонати світу та юніорські турніри Великого Шолома
У 2014 році збірна дівчат до 12 років посіла друге місце в річному Кубку Європи. На особистому чемпіонаті Європи до 14років Даяна Ястремська та Катаріна Завадська завоювали бронзові нагороди в одиночному розряді і срібло в парному.

Збірна команда дівчат до 14 років стала переможцями Кубка Європи, на чемпіонаті світу до 14 років збірна України посіла друге місце.
Ангеліна Калініна стала чемпіонкою на Australian Open Junior Championships в парному розряді і фіналісткою US Open Junior Tennis Championship в одиночному розряді.

У 2015 році збірна дівчат до 12 років виграла літній і зимовий Кубок Європи, що відбулося вперше в історії України! На Tennis Europe Junior Masters Марта Костюк (до 14 років) і Вікторія Дьома (до 16 років) завоювали срібні нагороди.

У 2016 році збірна дівчат до 14 років виграла зимовий і літній Кубок Європи, а також здобула перемогу на чемпіонаті світу! Збірна команда дівчат до 14 років визнана кращою юнацької збірної командою Європи.
Даяна Ястремська стала фіналісткою на Australian Open Junior Championships в парному розряді і на Wimbledon Junior Championships в одиночному розряді.

У 2017 році другий рік поспіль збірна команда дівчат до 14 років здобула перемогу в зимовому і літньому Кубку Європи і зайняла 2 місце на чемпіонаті Світу. Другий рік поспіль збірна команда дівчат до 14 років визнана кращою юнацької збірної командою Європи.
Junior Fed Cup by BNP Paribas — Збірна команда дівчат до 16 років посіла 3 місце.

Марта Костюк стала чемпіонкою на Australian Open Junior Championships в одиночному розряді і на US Open Junior Tennis Championship в парному розряді.
Індивідуальний Чемпіонат Європи до 18 років:
Костюк Марта — 1 місце (парний розряд), 2 місце (одиночний розряд)
Дьома Вікторія — 1 місце (парний розряд)

Індивідуальний Чемпіонат Європи до 14 років:
Лопатецкая Дарина — 1 місце (одиночний розряд), 3 місце (парний розряд)
Костенко Любов — 3 місце (парний розряд)
2017 ITF Junior Masters
Марта Костюк- 1 місце (одиночний розряд)

Вперше Україна провела 4 відбіркових етапи Кубків Європи:
2 зимових — Юнаки до 12 і 16 років
2 літніх — Дівчата до 14 і 16 років

Це в чотири рази більше ніж за всю попередню історію України.

- За підсумками сезону Україна зайняла загальне друге місце в Європі за сумарними показниками виступів юніорських збірних і індивідуальними показниками гравців в вікових категоріях до 14, 16 і 18 років. У віковій категорії до 18 років Україна посіла перше місце в Європі!

Національні, міжнародні юніорські та професійні турніри
За минулі чотири роки під егідою ФТУ пройшло більше 1400 змагань.
Зокрема, було проведено 69 турнірів категорії «А», включаючи Чемпіонати та Кубки України.

Вперше в історії національного тенісу була використана система LIVESCORING, яка застосовувалася на всіх турнірах категорії «А». Трансляція ведеться на офіційному сайті ФТУ.

Були проведені три національних Мастерс, переможці та призери яких отримали гранти на участь в європейських юніорських турнірах.

За результатами чемпіонатів України до 18 років і серед дорослих кращі гравці отримували WC в основні сітки професійних турнірів, що проводилися на території України.

За звітний період часу ФТУ організувала і провела 34 професійних турніру (26 чоловічих і 8 жіночих) з призовими фондами $ 10 000, $ 15 000 і $ 25 000.

Також, в 2015 році, був проведений турнір «Меморіал Хохлова» з призовим фондом $ 12 000, який був розподілений між трьома призерами.

ФТУ домоглася збільшення турнірів ITF, що проводяться в нашій країні, з трьох до шести.
Турніри ITF і ТЕ підвищили свою категорійність.

Турнір у Львові повернув 3 категорію ITF, Кубок Антея до 16 років вперше в історії України пройшов під найвищою першою категорією!

У 2018 році трапиться унікальна подія — Кубок Антея отримає 1-ю категорію і у віковій категорії до 14 років. Таким чином Кубок Антея стане єдиним турніром в Європі, який отримає 1 категорію відразу в двох вікових категоріях — до 14 і до 16 років.

У наступному році в серії ITF Juniors в Україні будуть проведені: один турнір 2 категорії, три турніри 3 категорії і один турнір 5 категорії.

Конференції та семінари
Щорічно Федерація проводить сертифікаційні курси для національних суддів.

Кількість сертифікованих суддів ITF в Україні за звітний період збільшилася на одну людину. Зараз в Україні сім чоловік мають відповідну категорію.

Щорічно, починаючи з 2015 року Федерація проводить відкриту науково-практичну конференцію для тренерів і фахівців з тенісу, в яких беруть участь практикуючі тренери, тренери збірних команд, батьки та інші фахівці.

У 2015 році пройшла перша в історії Федерації тенісу України Відкрита науково-практична конференція. Відкрита — означає, що кожен, хто виявив бажання міг на ній присутнім. Це стосувалося не тільки тенісних фахівців, а й батьків дітей, що займаються тенісом. Конференцію відвідали 215 осіб. У Конференції в якості спікерів взяли участь :, Ірина Чічмарьова, Оксана Шинкарук, Марина Ібраімова, Олена Лисенко, Всеволод Кевлич, Юрій Сосновський і Євген Зукін.

Також в 2015 році Федерація тенісу України організувала семінар підвищення кваліфікації для тренерів по курсу ITF LEVEL 1. Семінар був проведений кандидатом педагогічних наук, сертифікованим викладачем ITF Мариною Ібраїмову.

У 2016 році Відкрита науково-практична конференція пройшла на базі Міжнародної тенісної академії. У ній взяли участь майже 100 тренерів, які представляли всі регіони України.
Крім українських фахівців з доповідями виступали Ірина Чічмарьова (Білорусь) і Іцо Хуміч (Хорватія).
Вперше конференція була розділена на теоретичну і практичну частини.

Також в 2016 році було проведено два перших (28.03. — 2.04.2016; 04.-09.07.2016) та один другий (25 — 30.07.2016) модулі «Level 1» в яких взяли участь 35 тренерів.
Також 20 тренерів пройшли навчання за чотирма модулями програми «Level 2» (25-30.04.2016 — Модуль 1 «Технічна підготовка в тенісі»; 30.05 — 04.06.2016 Модуль 2 «Фізична підготовка в тенісі»; 27.06-02.07.2016 Модуль 3 «Тактична підготовка в тенісі»; 21-26.11.2016 Модуль 4 «Психологічна підготовка в тенісі»).

У семінарах брали участь тренери з різних областей і міст України (Харкова, Миколаєва, Полтави, Луцька, Житомира, Бучі, Вінниці, Нової Каховки, Фастова, Львова, Кіровограда) і з сусідніх держав Литви, Молдови, Білорусі, Казахстану.
На курсах викладали коучі ITF Ірина Чічмарёва (Білорусь) і Марина Ібраімова, професор НУФВСУ Олена Лисенко, кандидат педагогічних наук Любов Поліщук.

У 2017 році в третій раз відбулася Відкрита науково-практична конференцію, в якій взяли участь більше 110 тренерів з усіх регіонів України. На Конференції виступили з доповідями і провели практичні заняття: Лариса Савченко, Марина Ібраімова, Всеволод Зеленін і експерт-викладач FIT Донато Компаньолі.

У 2017 році проведено чотири модуля Level 1, і п'ятий модуль Level 2. Навчання пройшли 39 тренерів.

За підтримки Федерації регулярно проходять відкриті майстер-класи з відомими українськими та іноземними тенісистами.

Медіа
Однією з пріоритетних завдань ФТУ стало повернення тенісу, як виду спорту, в широке інформаційний простір країни.
Адже склалася парадоксальна ситуація — теніс входив до п'ятірки найпопулярніших видів спорту в Україні, проте за якістю освітлення в ЗМІ перебував на низовому рівні. Завдяки зусиллям Федерації положення кардинально змінилося — на сьогоднішній день якість загального освітлення тенісу в Україні поступається лише футболу, боксу і знаходиться на рівні біатлону.
Федерація тенісу України після багаторічної перерви відновила активну роботу по співпраці із засобами масової інформації, спрямовану на популяризацію тенісу в Україні. Перша ж офіційна прес-конференція зібрала представників 22 засобів масової інформації, 7 телеканалів, і стала наймасовішою за останні п'ять років.
Протягом чотирьох років нашими партнерами були такі телеканали: «Перший Національний» ( «UA: ПЕРШИЙ»), ТРК «Київ», ТВ 24, 5 Канал, XSport, ТВІ, ICTV; провідні спортивні інтернет-портали: SPORT.UA і CHAMPION.COM.UA, також численні друковані періодичні видання, радіостанції ЕРА, «ВІСТІ» і Свобода.

Єдиний в Україні профільний журнал TENNIS Club став офіційним виданням ФТУ і регулярно висвітлює результати роботи Федерації, а також пропагує її діяльність.

У 2014 році теніс повернувся на екрани ТБ. Силами ФТУ була організована пряма телетрансляція з матчу Кубка Девіса між збірними України та Румунії; журналістська група, що включає телеканали «Перший Національний», 24 канал, 5 Канал, XSport, ТВІ, працювали на матчах Кубка Федерації в Будапешті (Угорщина) і матчі Кубка Девіса Швеція — Україна в Мальме (Швеція). Пряма трансляція матчу з Таллінна Україна-Бельгія на каналі XSPORT офіційно підтвердила — національний теніс знову став телевізійним видом спорту.
З тих пір були організовані прямі трансляції шести матчів Кубка Девіса і трьох матчів Кубка Федерації.

Починаючи з 2015 року Федерація тенісу України спільно з телеканалом UA: Перший заснувала щомісячну тенісну передачу «Український корт». У світ вийшов 31 випуск програми. На даний момент виробництво програми призупинено в зв'язку зі змінами внутрішньої політики телеканалу, але у нас вже є напрацювання по її відродженню в новому форматі. Крім того, опрацьовується можливість створення власного концептуального тенісного продукту з подальшим розміщенням його на офіційному каналі ФТУ в YouTube і на офіційній сторінці в Фейсбук.
Активний розвиток отримала сторінка Федерації в Фейсбук.
Кількість її абонентів на сьогоднішній день більше 3 000 відвідувачів, окремі пости збирали понад 100 000 переглядів, в середньому в розпал сезону ексклюзивні інформаційно-ілюстративні матеріали на сторінці ФТУ набирають понад 20 000 переглядів.

Ми з упевненістю дивимося в майбутнє бо ми любимо теніс і робимо все можливе для його розвитку в Україні!